Nu stänger vi banan för säsongen 2025

Nu har det blivit dags att stänga banan för i år.

Vädret under senhösten har varit väldigt gynnsamt för golfspel och många av våra medlemmar, och spelare från andra klubbar, har utnyttjat detta för att förlänga säsongen ända in i mitten av november.

Vi har tillåtit spel på den del av banan som arbete inte genomförts på med s.k bollränna.

Nu ser vi dock att kylan är på väg och vädret blir sämre och väljer därför att stänga banan helt.

Vi kommer dessutom att göra en del vinterförberedande åtgärder på alla greener fr. o.m torsdag den 13:e nov och vill därför inte att någon vistas där.

Range

Även rangen är fr.o.m denna vecka stängd pga att det inte längre går att plocka med bilen längre utan att riskera att köra fast.

Studion

Ni som vill fortsätta att spela golf, även på Hagge, och oberoende av väder, är välkomna att boka tider i vår mysiga golfstudio.

https://www.matchi.se/facilities/haggegolfstudio

Stort tack för denna säsong önskar all personal på Hagge GK och vi hoppas att vädergudarna är med oss så vi kan öppna rekord-tidigt till våren! .